İnternet Limitleme Kotalama Çözümleri

Son günlerde gündemde olan ve her internet kullanıcısının büyük bir sıkıntısı olan Adil Kullanım Kotası internet limitleme kotalama çözümleri arasındadır.

Son günlerde gündemde olan ve her internet kullanıcısının büyük bir sıkıntısı olan Adil Kullanım Kotası internet limitleme kotalama çözümleri arasındadır.

2012 yılında beri uygulanan bu sınırlanmanın kaldırılması veya yeniden düzenlenmesi için birçok şikayet oluşturulmuştur. Bu çözümler arasında ilk sırada yer AKK kavramıyla başlayalım.

AKK Hakkında

BTK tarafından onaylanan ve her kulacının aynı kalitede hizmeti alması adına düzenlenen AKK (Adil Kullanım Kotası) internet deneyimlerin en iyi şekilde gerçekleştirmesini sağlar. Genellikle internet hizmeti sunan firmaların uyguladıkları bu çözümün amacı her bir abonenin interneti kullanmaları durumlarında yoğunluğu engelleyerek kesintisiz hizmet sunmaktır. İşin aslına baktığımızda gerçekten sebebin bu amaç olup olmadığı kafa karıştırmaktadır. Kullanıcıların eşit şekilde hizmet alması için kotanın ya da internetin düşürülmesi değil altyapıyı güçlendirme ile mümkün olacaktır. Ciddi bir maliyet olan güçlendirme çalışmaları yerine hız düşürme daha cazip geliyor. Böylelikle firmalar tarife yükseltme, yeni paketler satın alma ve daha çok kazanmak adına bu çözüme başvurdukları görülüyor.

AKK Kalktı mı?

2019 yılına kadar internet limitleme kotalama çözümleri yer alan Adil Kullanım Kotası uygulaması 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle kalkmıştır. Kotasız internet kullanımı ne kazandırıyor veya neler kaybettiriyor?

Bir örnekle başlamak ve şuanda ki mevcut durumu anlamanın adına faydalı olacaktır! Bir mahallede 100 hane olduğunu ve her hane başına 1 ekmek üretilen yalnızca bir fırın olduğunu düşünün. Hanelerin 1 ekmek satın alma hakkı var iken, birden fazla ekmek almak isteyecek kişilerin için çözüm yolları aranır. Bu çözüm yolları arasında ise ekmeğin fiyatına zam yapma maddesi yer alır. Ekmek örneğinden de görebileceğiniz üzere 1 Ocak 2019 yılında yürürlüğe girerek firmaların kotasız internet hizmeti sunması hem mevcut fiyatı artırmaları hem de hızı oldukça düşürmeleriyle mümkün oldu.

AKK uygulaması kalksa da internet limitleme kotalama çözümleri arasında ortalamanın altındaki internetin daha yüksek fiyatlı olması görülür. İnternet hızı düşmesi yerine hizmetin fiyatının artırılarak hızı düşmeyen zaten düşük hızda olan internet için çalışmalara çoktan başlanıldı bile…

WhatsApp WhatsApp