Oteller İçin Hotspot Sistemi

Teknolojinin gelişmesi birçok olanağı da beraberinde getirerek, hayatı daha da kolaylaştırmıştır.

Teknolojinin gelişmesi birçok olanağı da beraberinde getirerek, hayatı daha da kolaylaştırmıştır.

Artık kamusal alanlarda herkesin ücretsiz olarak erişim sağlayacağı WiFi teknolojisini kullanılmaktadır. Öyle ki herhangi bir hizmet almak, hizmetten faydalanmak isteyen müşteriler işletme tercihi yaparken, ücretsiz WiFi erişim imkanı sağlayıp sağlanamadığına göre seçimlerini gerçekleştirmektedirler. Neredeyse birçok kamusal alanda bu sistem kullanılır. Kamusal alanda kullanılan kablosuz yerel ağ fikrinin çıkış aşamasına bakarsak 1993’te NetWorld+Intercop konferansında Brett Stewart’ın hotspot sistemi terimini kullanmadan bahsettiğiniz görürüz. Bu terim ilk kez Brett Stewart’dan 5 yıl sonra Nokia firması kullanmıştır. Tam olarak 2000’li yılların başında hayatımıza giren hotspot noktaları ücreti ve ücretsiz olarak ülkelerde şirketlerinde desteğiyle yayılmıştır.

Dijital araçlar arasında Laptop, PDA ya da WiFi telefon gibi WiFi uyumlu olması şartıyla eviniz dışında zaman sıklıkla zaman geçirdiğiniz alanlarda geniş bant erişimine olanak hotspot sistemi ile mümkün olur. Bununla birlikte ticari alanlarda ilk bağlantı istediği gönderildikten sonra giriş, protokol sayfasıyla karşılaşılır. Ayrıca ücretli noktalarda kredi kartı ya da telefon ile ödeme yapıldıktan sonra giriş elde etme hakkı sağlanacaktır. Ücretli noktalarda ödeme ardından ad ve şifre ile erişim sunulur. Ödemeli sistem ile her bir kullanıcı kayıt edilip takip edebilme ve herhangi bir siber suça karışma ihtimalinde belirlenebilme sorunlarına karşı çözüm olur.

Hotspot Sistemi Nasıl Kullanılır?

Türkçe karşılığı “sıcak nokta” anlamına gelen hotspot, geçmişten günümüze gelene kadar dünya çapında 200 milyon hotspot sistemi olduğu söylenmektedir. Hotspot bağlantıları sunmak için kablosuz bir modeme ya da router, bergnet gibi UTM cihazlarına ihtiyaç duyulur. Sunulan bu sistemde internet bağlantısı radyo frekansları yardımıyla iletilir. Bağlantı sistemi sayesinde cihazlar arasında sürdürebilir, geniş menzilli hizmet alınır. Hotspot radyo frekanslarıyla sunduğu bağlantı sinyaliyle diğer cihazlar için çekim kalitesini, hızını belirler. Daha yüksek bir kaliteyle Hotspot noktasına bağlanacak cihazlar internetten aynı oranda yüksek hızlı şekilde faydalanır.

Oldukça yaygın olarak kullanılan bu sisteminin güvenli olup olmadığı tamamen hizmeti müşterilerine sunacak olan işletmelerin tercihlerine bağlı olarak değişir!

 

WhatsApp WhatsApp