Oteller İçin  5651 Loglama Sistemi

Günümüzde teknolojinin ilerlemesiyle kurum ve kuruluşların veri tabanlarına siber saldırı adı altında düzenlemeler yapılmaktadır.

Günümüzde teknolojinin ilerlemesiyle kurum ve kuruluşların veri tabanlarına siber saldırı adı altında düzenlemeler yapılmaktadır.

Güvenlik açığı olan veri tabanlarına sızmak, kayıtları ele geçirmek günümüz çağında oldukça sık rastlanılmaktadır. Bu nedenle siber saldırıların önlenmesi, gelen güvenlik açığının tespiti ve uygulanacak yöntem loglama ile mümkün kılınmaktadır. 5651 loglama sistemi kanunu ile her kurum erişim kayıtlarını tutmakla görevlidir. Tutulan kayıtlar en az iki yıl süreyle saklanma zorunluluğu getirilmiştir. Tutulan log kayıtları siber güvenlik hizmetleri tarafından ayrıntılı olarak incelenmesi ile saldırı ortaya çıkmaktadır. Saldırının güvenlik uzmanları tarafından çözülebilmesi için tutulan loglar yön verir şekilde, saldırı niteliğinin hangi yönde güvenlik açığından kaynaklandığının çözülmesi için gereklidir.

İşletmelerde 5651 Loglama Sisteminin Önemi

Loglama sistemi her kurumun kullanması gereken bir güvenlik sitemidir. 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlemesine Dair Usul ve Esaslar Hakkındaki Yönetmelik Kanunu, ISO 27001 gibi bilişim sektörünün en önemli kanun ve standartları log tutmayı zorunlu kılmaktadır. Çıkarılan yasa iki temel kavrama hitap etmektedir. Bunlardan ilki içerik sağlayıcı, erişim sağlayıcı ve toplu kullanım sağlayıcıların uyması gereken sorumluluklarını belirlerken diğeri ise internet ortamında işlenen belirli suçlarla ilgili içerik, yer ve erişim sağlayıcılarla mücadeleyi kapsamaktadır. 5651 loglama sistemi ile bu iki temel kavram koruma altına alınmış ve kurumların güvenlik açıkları oluşmamasına neden olmaktadır. 5651 sayılı kanun ile kurumlar güvence altına alınmıştır. Halka açık yerlerde sunulan internet hizmetleri birçok vatandaş tarafından ücretsiz kullanılmaktadır. Bunların başında da oteller, kafeler, restoranlar, gibi işletmeler de ücretsiz olarak internet hizmet sağlanmaktadır. Günümüzde ev ofis çalışan vatandaşlar bu tarz ücretsiz internet erişimi sağladığı yerlerde işlerini yapmaktadır. Bu tarz çalışanların yapacağı suçlar işletmenin internetini kullanarak yaptığı için eğer loglama sistemi yoksa olası bir saldırıda bu işletmeler sorumlu olacaktır. Loglama sistemi aslında işletmeleri koruyan bir güvenlik bölümüdür. Ve sistemin kullanılması işletmelerin yararına olacaktır. Log kaydı tutulan bir internet ağında internete kim, hangi saatte ve tarihte, hangi IP adresi ile bağlandığı tespit edilerek işletmelerin üzerindeki yük ortadan kaldırılmıştır. Bunun için işletmeler haksız yere yargılanmaktan kurtulmuş olur.

5651 loglama sistemi ile ağınız güvende. Kullanım saatleri, kimin giriş yaptığı, siber saldırılar tespit edilerek saldırıların nerden geldiği tespit edilmektedir.

WhatsApp WhatsApp